Nagroda w konkursie kulinarnym


W dniu wczorajszym (29 maja 2022 r.) członkowie Stowarzyszenia dla Boronowa uczestniczyli w II Festiwalu tortów,ciast i ciasteczek - imprezy objętej honorowym patronatem członka Zarządu Województwa Śląskiego Izabeli Domogały. Naszym wielkim sukcesem okazał się tort "Miętowa rozkosz", któremu Jury konkursu przyznało zaszczytne 2 miejsce wręczając nam dyplom i bon podarunkowy o wartości 500 złotych. Otrzymaliśmy również Grand Prix Festiwalu - Nagrodę Publiczności: dyplom i kolejny bon podarunkowy o wartości 500 złotych. Inspiracją do przygotowania tortu z wykorzystaniem soku i liści mięty oraz szpinaku była realizacja międzypokoleniowego projektu o ziołach i pszczołach dofinansowanego w ramach programu: "Seniorzy w akcji" Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę"w Warszawie. Impreza odbyła się w przepięknym Zespole Pałacowo - Parkowym w Pławniowicach. Działo się bardzo wiele - pobyt umilił nam znakomity występ Bernadety Kowalskiej i Przyjaciół. Można było też skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku osteoporozy, dokonać oryginalnych zakupów na stoiskach wystawienniczych, a także degustować wielu różnorodnych, smakowitych ciast. To wspólnie spędzone słoneczne, niedzielne popołudnie dostarczyło nam wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.

Ciasto

Wizyta studyjna w Bogacicach i Maciejowie

W dniu wczorajszym (21 maja 2022 r.) uczestniczyliśmy w kolejnej wizycie studyjnej. Tym razem odwiedziliśmy niezwykle gościnnych mieszkańców Wioski Bogactwa Natury w Bogacicach oraz Miodową Krainę w Maciejowie koło Kluczborka. Pani Kasia - edukatorka zaprosiła nas na przyrodniczy spacer, by każdy z nas mógł poczuć jak pachną zioła, jakie są w dotyku, jak smakują i wyglądają, by potem móc samodzielnie je znaleźć na łące, w polach czy w lesie. Miłą niespodzianką dla uczestników spotkania było malowanie płóciennych toreb płatkami kwiatów, wykonywanie szaszetek zapachowych oraz ziołowych octów. Natomiast w wiosce miodowej pan Tomek uczył nas robienia woskowych świeczek. Mieliśmy też okazję degustowania miodów i skosztowania niezwykle cennej dla zdrowia pierzgi pszczelej. Spotkania te były dla nas bardzo pouczające, pokazały jak możemy wykorzystać naturalne zioła lecznicze mające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i odporność. Zadanie to w całości zostało sfinansowane ze środków programu UTW "Seniorzy w akcji Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w Warszawie.

Loga

Z wizytą studyjną w zagrodzie "Niezłe ziółka"

Dzisiaj (14 maja 2022 r.) odwiedziliśmy cudowne i przyjazne miejsce - zagrodę edukacyjną "Niezłe ziółka" w Mikołowie. Poznaliśmy różne zioła i ich zdrowotne właściwości. Z wizyty studyjnej wróciliśmy pełni wrażeń, zaopatrzeni w zioła,które będziemy już pielęgnowali w swoich ogródkach.😀

Loga

Warsztaty kulinarne

6 kwietnia grupa członków Stowarzyszenia dla Boronowa uczestniczyła w kolejnych warsztatach z zielarstwa,dofinansowanych ze środków programu UTW - Seniorzy w akcji Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych"ę"w Warszawie. Swoją imponującą wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykorzystywania ziół podzieliła się z nami pani dr Irena Jarzyńska- zielarka i miłośniczka ziół. Podczas warsztatów przygotowaliśmy: zdrowotny napój pietruszkowy, ziołowy koktajl oraz smakowite placuszki z kiełkami. Miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników edukacyjnego spotkania było poznanie niezwykle cennej - leczniczej rośliny o nazwie "złoty wąs". Każdy uczestnik warsztatu otrzymał ją w prezencie 😀 do posadzenia w domowej apteczce wraz z przepisami na sporządzenie naparu, olejku czy mikstury antynowotworowej.
W imieniu wszystkich uczestników spotkania bardzo serdecznie dziękuję Właścicielom restauracji "Nad Liswartą " za za pomoc w zorganizowaniu warsztatów. 💝💕

Loga

Spacer wiosenny

21 marca aktywna grupa uczestników projektu o ziołach wyruszyła na poszukiwanie wiosennych, leczniczych roślin.Wypatrzyłyśmy już : podbiał przepięknie kwitnący na żółto, krwawnik, mniszek lekarski, podagrycznik pospolity, pokrzywę, szczaw oraz koniczynę. Uważamy, że warto wykorzystywać spacery na zbiory ziół I tworzyć własne ziołowe apteki. Projekt realizowany jest ze środków programu UTW- Seniorzy w akcji Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzstwo InicjatywTwórczych"ę" 

Loga

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem, na zwycięzców czekają interesujące nagrody!

Konkurs - zielnik

Spacer ziołowy

Najzdrowsze pączki na świecie to cenne leczniczo pączki kwiatowe topoli, kasztanowca, lipy, klonu, buka, jesionu i sosny.
W dniu dzisiejszym, zwanym "Tłustym czwartkiem" grupa uczestników projektu o ziołach uczestniczyła w niecodziennym spacerze ziołowym po terenie parku Lisiniec w Częstochowie. Pod czujnym okiem pasjonatki ziołolecznictwa - dr Ireny Jarzyńskiej - zebrałyśmy mnóstwo pączków kwiatów leszczyny, igieł sosnowych, które posłużą nam do przygotowania witaminowych herbatek,naparów, a nawet ziołowych maślanych ciasteczek z wykorzystaniem zmielonych kwiatów leszczyny.
Było magicznie i smacznie! 😀😎🥰
Projekt "Ziółka i pszczółki" jest realizowany ze środków programu UTW - Seniorzy w akcji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych"ę".

Loga

Spotkanie online "Ziółka i pszczółki"

W dniu 21.02.2022 r. na platformie Teams odbyło się spotkanie online w ramach projektu "Ziółka i pszczółki" sfinansowanego ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" - programu "Seniorzy w Akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas spotkania uczestnicy projektu zapoznali się z obsługą platformy internetowej, zostali poinformowani o harmonogramie dalszych działań w ramach projektu oraz otrzymali zadania dotyczące przygotowań aplikacji internetowej. 

Loga

Wykład dr Ireny Jarzyńskiej
"Zioła i miody w domu, czyli jak naturalnie dbać o zdrowie w kuchni, sypialni, łazience i na balkonie"

W dniu 2 grudnia 2021 r. odbyła się konferencja naukowa dotycząca ziół i miodów stosowanych w domu.
Na temat ziołolecznictwa wypowiadała się dr nauk biologicznych Pani Irena Jarzyńska, która przygotowała inspirującą   i  bardzo  ciekawą  prezentację  z  przykładami.  Zaproszeni  goście oraz uczestnicy projektu
"Ziółka  i pszczółki"  byli  zafascynowani  tematem,  podziwiali  wiedzę oraz  umiejętności wykładowczyni.
Poniżej udostępniamy dla Państwa prezentację Pani dr Jarzyńskiej oraz zdjęcia z konferencji.

warsztaty

Warsztaty plastyczne

W dniu 15.11.2021 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Boronowie odbyły się warsztaty plastyczne w ramach projektu "Ziółka i pszczółki" sfinansowanego ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" - programu "Seniorzy w Akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas warsztatów uczestnicy wykonali antystresowe gniotki Pszczółki, która będzie maskotką projektu. Zabawa sensoryczna z wykorzystaniem materiałów plastycznych pozwoli uczestnikom nie tylko rozwijać się kreatywnie, ale również oderwać myśli od ponurej rzeczywistości.

Loga

Warsztaty ziołowe

W dniu 25.10.2021 r. w restauracji "Nad Liswartą" w Boronowie odbyły się warsztaty ziołowe w ramach projektu "Ziółka i pszczółki" sfinansowanego ze środków Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" - programu "Seniorzy w Akcji" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Warsztaty poprzedził spacer jesienny po Boronowie, podczas którego uczestnicy zapoznali się z najpopularniejszymi ziołami i roślinami oraz konkretnymi miejscami ich występowania. Podczas zajęć prowadzonych przez dr Irenę Jarzyńską uzyskaliśmy wiedzę o najróżniejszych sposobach kiszenia warzyw i owoców oraz o niezwykłych właściwościach zdrowotnych kiszonek. Poniżej przedstawiamy fotorelację z wydarzenia.

Loga
SwA - pierwsze spotkanie
O nas

Stowarzyszenia dla Boronowa działa od 2007 roku. Propaguje aktywność turystyczną i rozwija więzi społeczne.

Dołącz do nas
Kontakt

AI Website Generator